Posiadanie samochodu wiąże się z nieplanowanymi wydatkami. Poznaj je i dowiedz się, jak można sobie z nimi poradzić

Dziś jest: Poniedziałek, 3 października 2022, Imieniny: Teresy, Gerarda
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Warto wiedzieć

2017-02-17

Posiadanie samochodu wiąże się z nieplanowanymi wydatkami. Poznaj je i dowiedz się, jak można sobie z nimi poradzić

Mówi się, że posiadanie samochodu wymaga dysponowania "skarbonką bez dna" – szczególnie, jeśli pojazd służy przez co najmniej kilka lat. Wówczas pojawiają się pierwsze większe wydatki związane z naprawą i serwisowaniem. Chociaż w większości przypadków nie da się ich uniknąć, można odpowiednio przygotować się na dodatkowe koszty.

Wraz ze wzrostem przebiegu pojazdu dochodzi do eksploatacji części samochodowych. O ile konieczność ich wymiany nie jest nagła, kierowcy są w stanie poradzić sobie z dodatkowymi wydatkami. Gorzej, jeśli samochód nagle odmawia posłuszeństwa, a mechanik wycenia koszty na kwotę sięgającą rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jak sobie z tym poradzić?

Z jakimi wydatkami muszą liczyć się kierowcy?

Lista wydatków związanych z posiadaniem samochodu jest długa. To nie tylko systematyczne tankowanie paliwa, ale również serwisowanie i przeglądy.

  • Koszty ponoszone w związku z eksploatacją pojazdu

Pierwszą grupą kosztów związanych z posiadaniem samochodu są koszty eksploatacji. Chodzi tutaj nie tylko o tankowanie, ale również wymianę zużywających się części. Wymiana klocków hamulcowych, płynów eksploatacyjnych, oczyszczanie klimatyzacji  – to zalewie kilka przykładów usług, za które trzeba zapłacić.

  • Koszty związane z naprawą autaPrzewagą nowych samochodów jest mniejsza awaryjność – szczególnie przez kilka pierwszych lat – w porównaniu z pojazdami używanymi. Każdy pojazd jest narażony na pojawienie się usterek - np. spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem auta. To z kolei może generować bardzo wysokie koszty, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Przykład: wymiana chłodnicy na nową może oznaczać wydatek nawet do 2500 zł, zaś naprawa manualnej skrzyni biegów będzie inwestycją oscylującą nawet w granicach 6000-8000 zł. Z jeszcze większymi wydatkami należy liczyć się, gdy dojdzie do poważnego uszkodzenia auta na skutek stłuczki drogowej czy rdzewienia karoserii.

  • Koszty związane z zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest wykupienie polisy OC. Dla zwiększenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej zaleca się również poszerzenie pakietu o autocasco (AC). Biorąc pod uwagę podwyżki na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, łączny wydatek może oscylować nawet w granicach kilku tysięcy złotych. To spory koszt, mimo że kwota dotyczy ubezpieczenia rocznego.

Jak zmniejszyć obciążenie domowego budżetu przy wysokich kosztach samochodowych?

Innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z oferty banków proponujących usługi, które pozwalają na obniżenie obciążeń domowych finansów. Wydatki związane np. z naprawą auta, zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego, czy nawet przedłużeniem gwarancji, można rozłożyć na dogodne i elastycznie dostosowane raty miesięczne. Dzięki temu wysoka kwota naprawy przestaje ciążyć – co miesiąc z domowego budżetu pobierana jest niska kwota.  Taką opcję posiada w swojej ofercie m.in. Toyota Bank (Comfort Pay). Jest skierowana do właścicieli samochodów dowolnej marki, którzy zdecydują się na korzystanie z serwisu samochodowego Toyota.

Alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie obciążenia domowego budżetu w związku z nieplanowanymi wydatkami samochodowymi jest gromadzenie oszczędności. Dobrym sposobem jest założenie konta oszczędnościowego i regularne odkładanie środków, które – w razie nieprzewidzianych i nagłych wydatków – będzie można wypłacić.

 

 


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.